איך להתנהל בעבודה

טיפים לאיך נכון להתנהל במשרד כדי להצליח נפשית ומקצועית

חלק את העוגה של חייך

העבודה האינטנסיבית, היעדים, האתגרים וההצלחות שואבים ודרמתיים מאוד. לאור המטען הרגשי שהעבודה מצריכה היא גם יכולה בקלות להשתלט על תחומי חיים אחרים שלעיתים מרגישים פחות דרמתיים יחסית. בכל תקופה שהיא, שימרו על איזון במשאבים שאתם מקצים בתחומים החיים השונים. החיים האישיים מזמנים לא פחות ריגושים, פשוט צריך להכניס אותם לתוך הלו"ז. חשוב להיות ער לזה בעיקר בתקופות קשות ושליליות בעבודה.

♦ למה אני פה?

כמו בחיים האישיים כך גם בעבודה אנחנו יכולים לעבור רגעי משבר שמערערים את כל עולמנו בעבודה. לפתע הכל נראה באור שלישי "ההוא אף פעם לא התייחס אלי/ לא מעריכים/ השכר נמוך/ אני לא רואה את המשפחה/ אין אופק לקידום ועוד. יעזור ברגעים אלו לזכר ללמה נכנסת לזה, מה אתה כן מקבל מהעבודה הזו ומה אוהב בה.

♦ עמית אמת

חברות מקנה תחושת ביטחון וסיפוק. חברות בעבודה יכולה להוות מקור להתרעננות באמצע היום/בהפסקה, התייעצות לבבית וכנה. חברות בעבודה מאפשרת אמפתיה אישית לצד עצה מקצועית ממישהו שמכיר את העולם וצרותינו בו לא נראות תלושות מהחלל.

♦ רווח מול הפסק

באופן טבעי מקום עבודה המצריך דינמיקה מול אנשים נוספים, עמיתים או לקוחות, ילווה באי הסכמות וויכוחים. אל תהיו צודקים. היו חכמים להבין שחלק ממגון הדעות מקורות בשונות האנושית הטבעית. בעיקר היו חכמים להבין איפה כדאי לכם להשקיע ארגיה בלהוכיח את עמדתכם ואיפה לא. לפעמים אפשר פשוט להסכים שלא מסכימים.

"כשם שאין פרצופיהם דומים זה לזה, כך אין דעתם דומה זה לזה".  (ירושלמי ברכות ט,א)

♦ פוליטיקה ארגונית המפה להצלחה העסקית

מעבר לתפקוד המקצועי הרבה פעמים הצלחתנו תלויה ביכולתנו לקורא את המציאות ולתקשר עם האנשים במסגרת העבודה. בכל מקום יש פוליטיקה ארגונית הנשענת על התפקידים הגלויים והסמויים של האנשים. החביב העל המנהל, המלשן, אמין, יודע הכל, מה ההתנהגויות והדפוסים המקובלים ולאלו שלא, מי אנשי ההשפעה והמפתח וכד.

♦ קחו הפסקה בעבודה כי למנוע הפסקות מהעבודה

אומנם כפי שציינו עד כו מקורות אנרגיה נפשיים מאוד חשובים לתפקוד יעיל בעבודה. אך זאת בתנאי שאנו לא שוכחים להזין האת הגוף לשנו במקורות אנרגיה פיזיים – כמו חמצן, שתיה ומזון. ימים אינטנסיביים יכולים לשאוב את הזמן בקלות. בלי לשים לב אנחנו יכולים להגיע לקיצו של יום ולהבחין כי לא שתינו ולא יצאנו להפסקות כלל. הגוף זוכר, דורש וגובה מחיר על הזנחה. אז אם כבר העבודה זו המוטיבציה שלכם, אז למענה תדאגו לעצמכם, אחרת הגוף ידרוש הפסקה ארוכה.

♦ כבוד לכל הדרגות בהיררכיה

על בסיס יחדי הכבוד להיות האחידים מהתפקיד הזוטר ועד הבכיר ביותר. תוכלו לבחור ולהתחברת מעבר עם אנשים שאליהם התחברתם באופן מיוחד, אך מחד זה לא מחייב. מה שכן מחייב זה יחסי כבוד לכולם באשר הם אנשים. נכון מוסרית לפנות בנועם ומקצועית לשמור על יחסי עבודה. אם יש לך התנהלות בסיס תקינה אין צורך להתאים עצמך, ענווה ממעלה ראשונה.

הנוחות שלך = רווח של המעסיק

תנאי עבודה מיטיבים זה הכרחי לתפוקה מקסימלית. עם הציוד בו אני משתמש לא תיקני זה יתבטא בתוצרים שלי, בתסכול שלי ולעיתים גם בבריאות. תגאדו לסביבת עבודה ארגונומית, מאווררת ועם ציוד תיקני המאפשר למקסם את פוטנציאל הזמן בעבודה.

♦ חשיבה ועשייה מחוץ לקופסא

לכל אחד יש את הגדרות התפקיד שלו בעבודה. עם זאת לא כל אחד יודע "להפעיל ראש גדול" – היכולת לחשיבה קדימה, יצירתיות ופיתרונות חלופיים לפעולות אוטומתיות שגרתיות. באמצעים  אלו ניתן להתקדם מהר יותר, להרגיש מסופק ולהביא לידי בוס מסופק – וההשלכות של זה מגוונות וטובות. שימו לב רק שהראש הגדול שלכם לא גורם לכם לפלוש לגזרה של בעלי תפקיד אחרים והתנשאותכם לא באה על חשבון  אחרים.

♦ תיענו לקריאות עזרה

לעיתים העמיתים שלנו נקלעים לקשיים ואנו שומעים או מרגישים את מצבו. ולעיתים אנו מרגישם שיש באפשרותנו לסייע, עשו זאת!  זה בונה יחסי קרבה בעבודה, אוירה נעימה, ואמונה שמחר גם לך יעזרו. עשו זאת בצניעות אם אתם רוצים באמת לעזור לעמית ולא להביך אותו על התקלה שעימה לא ידע להתמודד. מחר התפקידים יכולים להיות הפוכים.

עבודה נעימה !